נקודה מהותית שלדעתי לא רבים נותנים עליה את הדעת כאשר מדברים על עיצוב אתר ואסתטיקה בהקשר של פונקציונליות, היא שמנימליזם יכול להיות אסטטי מאוד.

פעמים רבות כשמציגים דוגמאות של אתרים מוצלחים ביותר (בעיקר בעידן הווב 2.0), נראים ממשקים שעיצובם היה כנראה העדיפות האחרונה בתהליך. הם אינם יפים במיוחד, מושקעים או מרשימים מבחינת המראה. בגלל שהם מאוד שימושיים, מתבקש להגיע למסקנה שממשק שימושי הוא ממשק שנאלצו להזניח את המראה שלו על מנת שיהיה נח וידידותי למשתמש. באופן מסויים הנקודה הזו הגיונית, מפני שמישהו היה מספיק חכם על מנת לא להשתמש בשכבות רבות מידי של צבע אשר יוכלו לפגום בתפקוד, אבל גם עיצוב מינימליסטי יכול עדיין להיות אסתטי.

כשדנים בעיצוב אתרים חשוב לעשות את ההבחנה בין עיצוב מינימליסטי לעיצוב לא-אסתטי. עיצוב אסתטי הוא סגנון עיצוב שנעים להסתכל עליו ובמקרה הגרוע ביותר הוא פשוט נסבל. עיצוב נחשב לא-אסתטי כששילובי הצבעים אינם נעימים לעין והקומפוזיציה איננה מאוזנת. אתר כזה למשל לא יהיה שמיש מפני שחווית המשתמש נפגמת בעקבות העיצוב הבעייתי. לרוב, גם אתרים בעיצוב מנימליסטי, שנראים כאילו עוצבו בעת הפסקת הקפה, עדיין נסבלים מבחינה ויזואלית אך לא מושלמים, ולחלקם כדאי לשקול מספר שינויים קלים שישפרו את החזות המאוד פונקציונאלית שלהם, שכאילו לועגת למחשבה על עיצוב במחשבה תחילה. אתרים אלו מדגימים בצורה מושלמת את העובדה שאתרים הם כמו כלי ולכן אנו מצפים מהם שיתפקדו כיאה לתפקידם.

אך האם עיצוב מינימליסטי תמיד יהיה פונקציונלי יותר מעיצוב עמוס פריטים וצבעים? סביר להניח שכך הדבר. בשונה משלט חוצות או פוסטר, ממשק נועד על מנת שישתמשו בו ולא רק לצפייה. לכן, המראה שלו חייב להיות משולב בדברים רבים, נוח, אמין, נעים, נועז, עסקי, ויעלה בקנה אחד עם הציפיות של המשתמשים בו. עיצוב יתר שמגזים בצבעוניות, בפריטים ובתנועה בו, עשוי להיות מרהיב מבחינה חזותית אבל השפעתו עלולה "לסנוור" ולעלות על הפונקציונליות. יחד עם זאת, יש לזכור שמהנה יותר להשתמש במוצר שנראה טוב ולכן המראה הוא קריטי.

עיצוב מינימליסטי יכול להיות נעים לעין בדיוק כמו עיצוב רב יותר, ואפילו נעים יותר ממנו. היופי נמדד בפשטות וההערכה לפונקציונאליות ומי שבא באינטראקציה עם הממשק. משפט חשוב וידוע לגבי מעצבים, בכל תחומי העיצוב, הוא שמעצב יודע מה להוריד מהעבודה/יצירה ולא מה להוסיף. אין ספק שהמראה של ממשק מסויים בשנייה הראשונה בה אנו נחשפים אליו הינה קריטית ביותר לצורך ביסוס דיעה עליו. לכן, רצוי שהממשק ימשוך את תשומת לבנו באופן חיובי ולא יראה מרתיע ודוחה.

לסיכום, עיצוב פונקציונלי יכול להיות גם אסתטי מאוד וגם נוח לשימוש. הוא אינו מאמץ את העיניים ומאפשר למשתמש להרגיש שהוא יודע מה הוא עושה תוך כדי שימוש בממשק שלא נראה כמו אוסף רנדומאלי של צבעים וצורות. אסתטיקה חשובה מאוד לשמישות ולחווית המשתמש, אך חשוב רק לזכור שזו תהיה האסתטיקה המתאימה. קיים הבדל תהומי בין גישה מינימליסטית לבין עיצוב דל שנראה לא מחושב. אינני טוען שעיצוב שנראה מושקע יותר וחדשני איננו יכול להיות שמיש. אני אומר שישנה סבירות שעיצוב יתר יבוא על חשבון נוחות השימוש. לכן יש לדאוג לשמירה על איזון עדין בין השניים ולהבטיח שמאחורי המוצר המרשים ויזואלית, נמצא מוצר שאפשר להשתמש בו.
הגב לפוסט